Anmäl till Sommartennis är nu öppen
SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Helsingborgs Tennisklubb
- Klubben för hela familjen

Pro Academy

Att vara spelare i Pro Academy innebär att du gör en satsning på tennis och att du förstår vad en satsning på tennis innebär.

Du ska drömma om de stora arenorna men samtidigt förstå att resan mot drömmen är lika viktig som att nå fram.

 

Ansvariga tränare

Resurstränare

  • Athletic Sports School (fys)
  • Ola Kristiansson
  • Samuel Ekberg

HTKs Pro Academy är uppdelat i två delar beroende på satsning. En för spelare som gör en nationell satsning och en grupp för de som satsar internationellt. Grupperna backas upp från två  heltidsanställda tränare Heikki Raevaara och Joel Helmersson, en fyscoach och ytterligare tränarresurser med stora spelar- och tränarerfarenheter.

 

HTK kommer att resa på minst 20 tävlingar fördelat på JSM-race, sommar- & vintertour, TE12-, TE14- och ITF-tävlingar. Vilka tävlingar vi åker på beror på spelarnas spelstyrka och planeras inför varje säsong.

 

Spelaren kan först ansöka om en plats det år hen fyller 12 år (hösten) samt uppfyller gällande kriterier.

 

Ansökan för höstterminen senast 1 juli och ansökan för vårterminen senast 1 december.

 

LÄS OM KONCEPTET HÄR

 

ANSÖKAN & NYANMÄLAN HÄR

 

Frågor till:

Heikki Raevaara
Heikki@htktennis.com
0734-217223

Kommande aktiviteter
Inga aktiviteter inbokade
Nyheter från föreningen
Helsingborgs TK - Utbud, 03/03 10:09 
Helsingborgs TK - Utbud, 02/03 23:44 
Helsingborgs TK - Utbud, 02/03 12:25 
Helsingborgs TK - Utbud, 17/02 17:57 
Helsingborgs TK - Utbud, 15/02 12:53 
Helsingborgs TK - Utbud, 10/02 14:40 
 
Sociala medier
HTK smått och gott
Friends of HTK